Sık Sorulan Sorular


1. Neden Palmali Hava Taksi jet’i kiralamam gerekir?

Bir zamanlar lüks sayılan hayatta ki birçok şey gibi artık bir gereklilik haline geliyor. Aynı durum artık özel jetlerle hava taksi hizmeti veren işletmeler içinde geçerli.En önemli temel neden size zaman kazandıracak. Sadece birkaç dakika değil saatler ve günler gibi uzun zamandan bahsediyoruz. Bizim uzmanlık alanımız ticari havacılık hizmeti sisteminin alternatifi olarak Hava Taksi hizmeti sunmak. Çoğu zaman aslında gideceğimiz yere uçmak için aracınızı park etmek ve uçuş kapınıza gitme süresi olağandan daha uzun sürer. Diğer bir durum ise bağlantı uçuşları, elverişsiz uçuş saatleri, oluşan bagaj hasarları ve güvenlik gecikmeleri nedeniyle “A noktası” ile “B noktası” arasında basit bir uçuşun olması gerektiği gibi gerçekleşememesi durumlarıdır. Ne zaman hava taksi ile böyle bir durumla karşılaşırsınız ki? Birkaç gün sürecek olan seyahatiniz Palmali Hava Taksi ile birkaç saatlik uçuş ile gerçekleştirilebilir. Kaybedeceğiniz vaktinizi iş yerinde, tatilde veya evde değerlendirebilirsiniz.Oldukça sık seyahat edenler için seyehatten birkaçgün sonra yolculuğun etkileri olarak fiziksel stres etkileri görülmektedir. Bu seyehat bana ne kadara mal oldu? Neden Palmali Hava Taksi’yi kullanmalıyım? Oldukça sık olarak bu gibi sorulara cevap aranır ancak yanıtı basittir “yaşam kalitesi”.

2. En fazla kaç aylık hamile bayanların uçuşuna müsaade edilir?

28 haftalığa kadar olan hamile yolcularımız sağlık raporu olmadan uçuş yapabilirler. 28-35 hafta arası hamile olan yolcularımızın uçuş yapabilmesi için ise geçerli bir sağlık raporuna ihtiyaç vardır. Bu raporun tarihi 1 aydan eski olmamalıdır ve raporda " hamile yolcunun uçuş tarihinde uçmasında herhangi bir sakınca yoktur " ibaresi olması gerekmektedir. Kaptan, yolcunun fiziksel görünüşüne göre yolcuyu uçağa almama ve yeni sağlık raporu isteme hakkına sahiptir. 35 hafta veya daha fazla süredir hamile olan bayanların uçuşuna müsaade edilmez. Not: Hamile yolcularımızın uçuş öncesi yolcu kabul sırasında şirket personeline bilgi vermesi zorunludur.

3. 12 Yaş altı çocuklar yalnız uçabilirler mi ?

6 yaşından küçük çocukların uçuş yapabilmesi için yanında bir refakatçi olması zorunludur. 6-12 yaş arası çocuklar ise aşağıdaki şartlar sağlandığı takdirde uçuşa kabul edilebilirler: - Çocuğa, yasal ve yetkili bir refakatçisi tarafından gidiş hava alanına kadar refakat edilmelidir, - Gidiş hava alanında söz konusu refakatçi, çocuk için gereken uçuş belgelerini ve kefalet belgesini (12 yaş altı refakatsiz yolcular için yasal ebeveynlerince verilecek kefalet belgesi) yolcu kabul sırasında ilgili personele iletilmelidir. - Refakatsiz çocuk, varış meydanında yine yetkili bir refakatçi tarafından teslim alınmalıdır. Refakatsiz yolcu, uçağa biniş çağrısı yapılana kadar o ana kadarki yetkili refakatçinin sorumluluğundadır. O vakitten sonra bir şirketimiz personeli refakatsiz yolcuya eşlik ederek çocuğun sorumluluğunu uçuş kabin ekibine devredecektir. Refakatsiz yolcuyu teslim eden yetkili refakatçiler uçak kalkana kadar hava alanında beklemelidirler.

4. Evcil hayvanlar ile ilgili uygulamalarınız nelerdir?

Evcil hayvanlar, yalnızca yolcu eşliğinde uçağa kabul edilebilir. Evcil hayvanların taşınması konusunda, ülkeye giriş şartları, aşılar, gümrük kuralları vb uygulamalardan yolcular sorumludur. Evcil hayvanların taşınmasına ilişkin özel rezervasyonların, (ops@palmali.com.tr) adresine uçuştan bir hafta önce bildirilmesi gerekmektedir. Yürürlükteki yönetmeliklere uyulması (ihracat ve gümrük yönetmelikleri) ve gerekli bütün evrakların bulundurulması (sınır belgeleri, resmi veterinerlik sağlık belgeleri, aşılar) yolcunun sorumluluğundadır. Evcil hayvanlar sadece bir yolcunun refakatinde aynı uçakla seyahat edebilirler. Evcil hayvanlar, hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55x40x20 cm boyutlarındaki çantalar veya kafesler içinde taşınabilir. Görme engelli yolculara refakat eden rehber köpekler kapasitenin izin vermesi durumunda yolcu kabininde ücretsiz seyahat edebilir. Kargo bölümünde seyahat etmeleri için ödeme şartları yukarıda belirtildiği gibidir. Rehber köpeklerle ilgili gereklilikler şu şekildedir; o Rehber köpek kabin içinde koltuk işgal edemez ve diğer yolcuları rahatsız etmeyecek, acil çıkış yakını dışında bir yere yerleştirilir. o Rehber köpek ağızlık takmak zorundadır. o Engelli yolcu rehber köpekle ilgili tüm gerekli sağlık dokümanlarına sahip olmalıdır. Palmali Hava Taşımacılık A.Ş. bir ülkeye girişi yada geçişi engellenen evcil hayvanların kaybından, gecikmesinden, hastalığından yada ölümünden sorumlu değildir.

5. Tehlikeli maddeler neleri kapsar?

Aşağıdaki tehlikeli maddelerin kargo kısmında veya el bagajı olarak uçakta herhangi bir şekilde taşınmasına izin verilmez: - Gaz tüpleri: Bütan, oksijen, propan ve dalgıç tüpleri gibi derin dondurulmuş yanıcı, yanıcı olmayan ve zehirli gazlar. - Oksijen Tüpleri - Çakmak veya ısıtıcı yakıtları, boya veya kibrit gibi yanıcı sıvı ve katı maddeler. (Buna istisna olarak sadece el bagajında bir kutu kibrit veya bir sigara çakmağına izin verilir). - Böcek öldürücü, zirai ilaç, arsenik veya siyanür gibi zehirli maddeler. - Cam elyafı, çamaşır suyu gibi radyoaktif maddeler, oksitlen ve organik peroksitler. - Silah ve patlayıcılar. Tabanca, otomatik silah, mühimmat. Buna istisna olarak, boş kartuş, tabanca mantarı, havai fişek, işaret fişeği, çatapat içeren mühimmat 5 kg’ı aşmamak kaydıyla uçağın kargo kısmında taşınabilir. Yine buna istisna olarak, sportif amaçlı silahlar gerekli belgeleriyle birlikte yer müsaitliğine göre güvenli bir şekilde paketlenmesi kaydıyla kargo kısmında taşınabilir. Mühimmatın sadece yolcu bagajı olarak taşınabileceği ve fişeklerden ayrı muhafaza edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu tür muhimmat taşıyacak yolcular uçuş saatinden 90 dk. önce yolcu kabul işlemlerini yaptırmalıdır. - Bakteri ve virus gibi bulaşıcı maddeler. - Cıva, asit, alkalin ve sıvı aküler gibi aşındırıcı, çürütücü maddeler. Yukarıda verilen tehlikeli maddelere ek olarak, aşağıdaki maddeler el bagajı olarak kabinde taşınamazlar: -Plasrik veya metal oyuncak tabanca veya kurusıkılar - Mancınık, sapan - Kesici alet, çatal, bıçak, kaşık, kepçe - Her uzunluktaki bıçaklar - Traş jileti - Makas

6. Özel durumlardaki yolcular (engelli, hasta, vb.) için uygulanan kurallar nelerdir?

Fiziksel engel, zihni gerilik, yaş, hastalık veya herhangi bir başka nedenden dolayı hareket kabiliyeti sınırlı olan yolcular özel durumdaki yolcular olarak kabul edilirler. Özel durumun ayrıntısına bağlı olarak, yolcuyla seyahat eden refakatçi olmadıkça uçuşa kabul edilmeyebilirler. Böyle durumlarda, bir refakatçiyle ancak bir yolcu seyahat edebilir. Bu tür durumdaki yolcularımız, rezervasyonları sırasında biletlerini aldıkları acentaya durumu bildirmek ve uçuşa kabul edildikleceklerine dair teyit almak zorundadırlar. Uçuşa 48 saatten az süre kalan durumlarda yapılan bu tür talepler Palmali Havacılık A.Ş. tarafından karşılanamayabilir ve yolcu uçuşa kabul edilmeyebilir. Anca, mümkün olduğu sürece, Palmali Havacılık A.Ş.yolcuya ilgili yardım sağlanması için elinden gelen azami çabayı gösterecektir. Özel durumdaki yolcularımıza acil durum çıkışlarındaki koltuklardan yer verilmez. Ağzı kapalı olmayan ve dökülebilir tekerlekli sandalye aküleri uçağa kabuk edilmez. Akışkan olmayan akülü, kuru akülü, akışkan olmayan ıslak akülü tekerlekli sandalyeler akülerin bağlantısının kesilip emniyetli bir şekilde tekerlekli sandalyeye eklenmesi ve kutuplarının izole edilmesi şartıyla uçağın kargo bölümünde taşınabilir. Eğer tekerlekli sandalye her zaman dik bir konumda yüklenemezse, istiflenemezse, emniyete alınamazsa ve tekrar uçaktan indirilemezse akünün ayrı olarak uçağa yüklenmesi gerekir. Nakil esnasında kargo bölümünün kirlenme ve aşınmasını engellemek amacıyla akünün plastik bir kaba veya plastik bir kutuya konulması gerekir. Hasta veya özel duruma sahip yolcular sadece doktor veya havalimanı hekimliği tarafından verilmiş olan sağlık raporuyla uçuşa kabul edileceklerdir. Aşağıda belirtilmiş olan kişiler hiç bir koşulda uçuşa alınmayacaklardır: Açık tüberkülöz, bulaşıcı hepatit, kızıl, difteri, suçiçeği gibi bulaşıcı/mikrobik hastalığı olan, Son 8 haftada kalp krizi veya inme geçirmiş olanlar, Herhangi bir sebepten dolayı uçağa alınmasına izin verilmeyen hava basıncıyla veya elektrik bağlantısıyla çalışan tıbbı cihazlara bağımlı olan yolcular, Uçuş esnasında oksijen takviyesiyle çalıştırılan elektrikli cihazlara bağımlı olan insanlar, Uyuşturucu madde ve alkol etkisi altında olan insanlar. Uçuş emniyetini tehlikeye sokabilecek olan kişiler, Uçağa kabul edilmesi için doktor tarafından uçakla seyahatinde engel bulunmadığının“ belgeyle doğrulanması ve teyit edilmesi gereken tüm sağlık durumu yetersiz olan hastalar veya engelliler.