Tarihçe

2004 yılında PALMALİ Şirketler Grubu bünyesinde havacılık faaliyetlerine başlayan PALMALİ Hava Taşımacılığı A.Ş. Genel Havacılık alanında yürüttüğü faaliyetlerini 24 Nisan 2010 tarihinde geride bırakarak, profesyonelliğini Ticari Hava Taksi İşletmesi ünvanı ile VIP Hava Taksi hizmetlerine taşımış ve operasyonlarını PALMALİ Hava Taşımacılığı A.Ş. Hava Taksi İşletmesi olarak yürütmektedir. Ticari Hava Taksi faaliyetlerini; genç, dinamik, üstün deneyimli uçuş ekibi ve son teknoloji ile donatılmış hava araçları ile hem güvenli hem de konforlu sunmaktadır.

PALMALİ Hava Taşımacılığı A.Ş, gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde yüksek seviyede emniyet ve güvenlik standardı ile müşteri memnuniyeti ve güvenilirlik hedeflerine ulaşma ve muhafaza etmede, en önemli kaynağının çalışanları olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden tüm personelimiz periyodik olarak planlanan ve yaptığı işe uygun gerekli eğitimleri almaktadır. Eğitimlerin genel amacı, SHGM, EASA/JAA ile diğer ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde belirlenmiş şirket prosedürleri ve kalite uygulamaları konularında bilgilendirmek ve genel bilinç düzeyini artırmaktır.

PALMALİ Hava Taşımacılığı A.Ş gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerini; kapsamlı bilgi birikimi ve yüksek eğitim standardının temeline dayandırmakta, genç, tecrübeli ve deneyimli kadrosunun katkılarıyla yürütmektedir. Tecrübeli pilotlarımız ve kabin ekibimiz özel olarak seçilmekte ve işletmemiz tarafından benimsenen sürekli gelişim modeli çerçevesinde, hem yurtiçi hem de yurtdışı eğitim kuruluşları tarafından özel eğitimlere tabi tutularak periyodik kontrolleri yapılmaktadır.

Kalite Politikası

Palmali Hava Taşımacılığı A.Ş. olarak
- Güvenliğe öncelik vermek,
- Güvenlik ve kalite standartlarının karşılanması için türk sivil havacılık ve diğer ulusal ve uluslararası gereklilikleri yerine getirmek,
- İnsan faktörleri prensiplerini karşılamak,
- Olayların ve/veya hataların serbest bir şekilde bildirilmesi kültürünü kurmak,
- Yeni gelişmeleri takip ederek Palmali Hava Taşımacılığı a.ş.’nin menfaatine kullanmak,
- Sürekli iyileştirme çalışmalarında bulunmak.
- Tüm şubelerin kalite denetçileri ile işbirliği içinde bulunmasını sağlamak.
- Tüm şubelerin kalite yönetim standartı çerçevesinde çalışmalarını yürütmek.
Temel kalite politikamızdır.

Misyon

Palmali Hava Taşımacılık A.Ş’nin misyonu örnek bir yönetim ve işletim sistemi ile, Uçuş ve yer emniyetinden taviz vermeyerek, Müşteri ve çalışanlarının memnuniyetini ön planda tutarak, Yenilik ve gelişmeleri takip ederek, Eğitimli ve tecrübeli personeli ile hizmet kalitesini sürekli geliştirerek, Her türlü kaynağı etkin ve verimli şekilde kullanarak , Havacılık faaliyetlerinde bulunmaktır.

Vizyon

Palmali Hava Taşımacılık A.Ş.'nin vizyonu, tüm ulusal ve uluslar arası aktivitelerde lider kuruluş olmaktır. Bu amaca ulaşmak için uyguladığımız ilkelerimiz aşağıdaki gibidir
- Güvenliğe öncelik vermek
- Türk DGCA ve diğer ilgili ulusal ve uluslararası otoritelerin güvenlik ve kalite standartlarına uymak,
- İnsan faktörü prensiplerini kullanmak
- Hataları / kazaları özgürce rapor etme özgürlüğü kültürüne inanmak
- Bilgi birikimimizi paylaşma ve yeni gelişmeler bilincine sahip olmak,
- Sürekli geliştirmek aktivitelerinde bulunmak,
- Tüm departmanlar ve kalite denetçileri ile iş birliği içinde olmak,
- Kalite yönetimi standartlarına uygun olarak tüm aktivitelerde iş birliği yapmak.

 

Prosedürler

Palmali Hava Taşımacılık Hakkında Genel Formlar, Belgeler için Aşağıda bulunan linkten, giriş yapabilirsiniz.

 

Palmali Air Özel Havacılık genel evrak ve prosedür evrakları incelemek ve doldurmak için tıklayınız.